”En voi ymmärtää tällaista järjettömyyttä: Tämä tuottaa valtavasti kustannuksia. Se sotkee kaikki markkinat, kun kaikki lähtevät samaan aikaan kilpailuttamaan eikä kaikkialle riitä tarjoajia. Tässä ei ole mitään järkeä”, Kuntaliiton toimitusjohtaja Minna Karhunen arvioi valmisteilla olevaa hankintalain muutosta. Hyvinvointialueita edustavan HYVILin toimitusjohtajan Minna Korkiakoski-Västin mukaan lakiehdotuksessa on yksi olennainen virhe: se kohtelee kaikkea markkinaa, kaikkea pavelutuotantoa samalla tavalla. ”Se on hengenvaarallinen, esimerkiksi SoTen ja pelastustoimen näkökulmasta”, Korkiakoski-Västi ihmettelee. ”Tällä estetään kuntien ja hyvinvointialueiden järkevä yhteistyö, joka on varsinkin pienille kunnille elintärkeää”, hän korostaa.
Ennemmin hallitus kaatuu, kuin hankintalakihanke vaarantuu
”Hanke ei perustu faktaan, vaan puhtaasti ideologiseen päämäärään”, Karhunen toteaa. ”Laki ei takaa sitä, että palvelut ostetaan markkinalta. Isot hyvinvointialueet ja suuret kaupungit tulevat vetämään toiminnot takaisin omikseen. Tämä johtaa palveluiden pirstaloitumiseen”, hän arvioi.
Karhusen mukaan hankintalaki haluttiin kirjoittaa hallitusohjelmaan ”hyvin yksityiskohtaisesti, koska tiedettiin, että tulee kova vastustus. Luulen, että ennemmin hallitus kaatuu, kuin tämä hanke vaarantuu”, hän ennustaa.
Katse eteenpäin, arvostavaa ilmapiiriä
Tulevissa kunta- ja aluevaaleissa tarvitaan uusia valtuutettuja, jotka ovat yhteistyön rakentajia ja rohkeita uudistajia, Kuntaliiton Karhunen ja HYVILin Korkiakoski-Västi visioivat. He kaipaavat päättäjien keskuuteen arvostavaa ilmapiiriä. Karhusen ja Korkiakoski-Västi mukaan nyt tarvitaan myös digitalisaatiota ja liikkuvia palveluita. Hyvinvointialueiden rakentaminen kun on vielä kesken, ja alueelliset erot ovat suuria. ”Hyvinvointialueet ovat vielä uhmaiässä”, Karhunen toteaa. Korkiakoski-Västi puolestaan ihmettelee valtiovarainministeriön vahvaa budjettiohjausta: ”Onko hyvinvointialueilla todellista itsehallintoa?”